Leasing a egzekucja komornicza

Proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy w końcu komornik może czy nie może zlicytować samochód lub maszynę w leasingu. Przeczytałem na pewnym portalu, że nie może a gdzieś indziej opis przypadku zlicytowania. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Leasing to taka „sprytna bestia” która nie powiększa majątku przedsiębiorcy i gdy jest on dłużnikiem, to windykacja z przedmiotów leasingu jest niemożliwa. Weźmy pod uwagę np. leasing maszyn, przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu. Jest to zwykle leasing tzw. operacyjny a więc jak wspomniałem wyżej maszyny nie są własnością leasingobiorcy. Bank albo firma leasingowa gdy dowie się (a musi zostać powiadomiona) jako właściciel przedmiotu leasingu o zajęciu tegoż przez komornika, ma prawo wezwać wierzyciela dłużnika – leasingobiorcy, aby ten zawnioskował do komornika o zwolnienie leasingu spod egzekucji. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa trafi do sądu w formie powództwa przeciwegzekucyjnego i sąd nakaże zwolnić leasing spod egzekucji.
Jednak pomimo tego, często leasing bywa zlicytowany gdyż leasingodawca zapomina albo jeszcze nie wie o tym, że od kilku lat obowiązuje jednomiesięczny termin zawity co do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeżeli w ciągu miesiąca od dnia w którym leasingodawca dowiedział się o zajęciu przez komornika leasingu, nie wniesie on powództwa, to złożone choćby o jeden dzień później zostanie z urzędu odrzucone przez sąd. I niewątpliwie opis takiego typu przypadku Pan czytał. A podobny jest opisany tutaj: http://egzekucjakomornicza.com.pl/zlicytowanie-samochodu-przewlaszczonego-na-bank/ tyle że dotyczący samochodu przewłaszczonego na bank ale praktycznie to żadna różnica w sytuacji.

Jedna myśl na temat “Leasing a egzekucja komornicza”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *