Leasing a egzekucja komornicza

Proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy w końcu komornik może czy nie może zlicytować samochód lub maszynę w leasingu. Przeczytałem na pewnym portalu, że nie może a gdzieś indziej opis przypadku zlicytowania. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Leasing to taka „sprytna bestia” która nie powiększa majątku przedsiębiorcy i gdy jest on dłużnikiem, to windykacja z przedmiotów leasingu jest niemożliwa. Weźmy pod uwagę np. leasing maszyn, przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu. Jest to zwykle leasing tzw. operacyjny a więc jak wspomniałem wyżej maszyny nie są własnością leasingobiorcy. Bank albo firma leasingowa gdy dowie się (a musi zostać powiadomiona) jako właściciel przedmiotu leasingu o zajęciu tegoż przez komornika, ma prawo wezwać wierzyciela dłużnika – leasingobiorcy, aby ten zawnioskował do komornika o zwolnienie leasingu spod egzekucji. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa trafi do sądu w formie powództwa przeciwegzekucyjnego i sąd nakaże zwolnić leasing spod egzekucji.
Jednak pomimo tego, często leasing bywa zlicytowany gdyż leasingodawca zapomina albo jeszcze nie wie o tym, że od kilku lat obowiązuje jednomiesięczny termin zawity co do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeżeli w ciągu miesiąca od dnia w którym leasingodawca dowiedział się o zajęciu przez komornika leasingu, nie wniesie on powództwa, to złożone choćby o jeden dzień później zostanie z urzędu odrzucone przez sąd. I niewątpliwie opis takiego typu przypadku Pan czytał. A podobny jest opisany tutaj: http://egzekucjakomornicza.com.pl/zlicytowanie-samochodu-przewlaszczonego-na-bank/ tyle że dotyczący samochodu przewłaszczonego na bank ale praktycznie to żadna różnica w sytuacji.

2 myśli na temat “Leasing a egzekucja komornicza”

  1. Przykre to, ale leasingu nie zlicytujesz, bo przedmiot leasingu należy do podmiotu trzeciego – do firmy leasingowej (do banku). Do zapłacenia ostatnie raty leasing w stu procentach pozostaje własnością leasingodawcy. Na miejscu wierzyciela więc, jeżeli dłużnik dalej prowadzi działalność gospodarczą, skupiłabym się na innych sposobach egzekucji, na przykład na namierzeniu (podstępem, udając zainteresowanego klienta) jego konta bankowego które zapewne co jakiś czas zmienia. Albo też na namierzeniu jego kontrahentów, aby komornik zajął wierzytelności dłużnika przysługujące mu od nich.

  2. A co jest ciekawe to to, że komornik może zająć i zlicytować np. samochód w kredycie. A leasingu właśnie – nie może.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *