Leasing vs kredyt samochodowy

Nad tym czy bardziej opłacalne jest wybranie leasingu czy zaciągnięcie kredytu na zakup pojazdu zastanawiają się zarówno właściciele przedsiębiorstw jak i zwykli ludzie, których budżet domowy nie pozwala na kupno samochodu czy motocykla. Osoby fizyczne zazwyczaj wybierają kredyt samochodowy, którego zasady są podobne do kredytów hipotecznych, a formalności związane z otrzymaniem tej formy pomocy bankowej są znacznie mniejsze niż w przypadku leasingu. Natomiast właściciele firm chętnie wybierają leasing.

Jakie są więc różnice między kredytem samochodowym a leasingiem? Kredyt samochodowy spłacany jest bezpośrednio do banku, nie wymaga dodatkowych zobowiązań oraz formalności i pośredników, których trzeba opłacać. Ponadto osoba biorąca kredyt jest wyłącznym właścicielem pojazdu kupionego za pożyczone pieniądze. Natomiast w przypadku leasingu pojazdy nie należą bezpośrednio do firmy, która z nich korzysta.

Zarówno kredyty samochodowe jak i leasing cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ w obecnych czasach ciężko jest kupić nowy pojazd za własne pieniądze, jeśli posiada się dużych oszczędności. Jednak przed wybraniem jakiegokolwiek z tych rozwiązań warto skonsultować się z doradcą finansowym i dokładnie przeanalizować wszystkie rodzaje kredytów oraz leasingów. Z pewnością nie można uznać generalnie- w każdym przypadku że, jak niektórzy twierdzą, leasing jest lepszy niż kredyt;  nie co do zasady. Gdyby tak było, to kredyt samochodowy nie cieszyłby się zainteresowaniem wśród doświadczonych przedsiębiorców, ze wsparciem doradców podatkowych. A cieszy się.

2 myśli na temat “Leasing vs kredyt samochodowy”

  1. Jeżeli chciałbym zainstalować w samochodzie będącym leasingiem instalację gazową, to może być problem prawny?

    1. Wszelkie doposażenie i przeróbki w leasingowanym samochodzie wymagają zgody właściciela czyli leasingodawcy, no chyba że konkretna umowa leasingu stanowiłaby inaczej. I tak też, jeśli już ma Pan podpisaną umowę leasingu, to musi Pan uzyskać zgodę leasingodawcy, wykonanie instalacji LPG bez takiej zgody – wiedzy leasingodawcy byłoby bezprawne i może oznaczać dla Pana praktyczne problemy z powodu nielegalności instalacji LPG. Koszt instalacji generalnie ponosi leasingobiorca i nie przysługuje mu z tego tytułu refundacja od leasingodawcy. Jeżeli natomiast dopiero ma Pan zamiar podpisać umowę leasingu, to wskazane jest wcześniejsze porozumienie się z leasingodawcą w przedmiotowej kwestii i zamontowanie instalacji LPG może odbyć się jeszcze przed podpisaniem umowy leasingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *