Oprocentowanie pożyczki, kredytu dla nowej firmy

Niedługo będę musiała wziąć albo jedną duża ale wiele mniejszych pożyczek gdyż chcę rozwijać działalność gospodarczą. Na kredyt inwestycyjny jak i w ogóle na pożyczkę w banku chyba nie mam co liczyć. Z jakim oprocentowaniem pożyczki muszę się liczyć, czy ustawa antylichwiarska skutecznie zapobiega udzielaniu drogich, lichwiarskich pożyczek?

Oprocentowanie pożyczki może być nominalne albo rzeczywiste. W tym pierwszym przypadku chodzi wyłącznie o odsetki od kapitału czyli kwoty udzielonej pożyczki. W tym wypadku odsetki maksymalne w rozumieniu Kodeksu cywilnego dwukrotność wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Dotyczy to zarówno kredytów i pożyczek bankowych jak i tych udzielanych przez parabanki a także pożyczek prywatnych a więc udzielanych pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Skoro nie może Pani liczyć na kredyt albo na pożyczkę w banku to w takim razie będzie Pani zmuszona skorzystać z usług jakiegoś parabanku.

Oprocentowanie pożyczki w parabanku zapewne znacznie przekroczy odsetki maksymalne w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Chodzi jednak w tym wypadku o oprocentowanie rzeczywiste a więc całkowity koszt kredytu. Formalnie wszystko jest w porządku – parabanki pod tym względem nie łamią ustawy antylichwiarskiej gdyż nominalne odsetki w umowach pożyczek które zawierają, nie przekraczają odsetek maksymalnych w rozumieniu kc. Wprowadzają jednak dodatkowe opłaty jak np. obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki, które windują nieraz rzeczywisty koszt pożyczki (jej rzeczywiste oprocentowanie) do bardzo wysokiego poziomu. Jeżeli jest Pani w stanie zaoferować potencjalnemu pożyczkodawcy np. zabezpieczenie hipoteczne (jeśli jest Pani właścicielką nieruchomości) to może znajdzie Pani osobę prywatną która zechce Pani udzielić pożyczki pod hipotekę – http://pozyczkowo.sosnowiec.pl/2018/10/01/pozyczki-zabezpieczone-hipotecznie-od-prywatnych-inwestorow/. Wysokość oprocentowania pożyczki można ustalić wówczas tak że będzie ono opłacalne zarówno dla Pani jak i dla takiego prywatnego pożyczkodawcy.

2 myśli na temat “Oprocentowanie pożyczki, kredytu dla nowej firmy”

  1. Czy przedsiębiorca, który dopiero co rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, może uzyskać w banku kredyt hipoteczny?

  2. Zapewniam, że nie, bo nawet kredyty dla firm na znacznie niższe kwoty są poza ich zasięgiem. O wiele łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny i jakikolwiek inny kredyt osobie zatrudnionej na umowę o prace, którą ma już na czas nieokreślony a więc bywa że i po trzech miesiącach pracy, niż przedsiębiorcy który przez taki okres prowadzi firmę albo nawet przez dwa razy dłuższy. Takie stanowisko ze strony banków jest zresztą całkowicie słuszne i prawidłowe bo jak chodzi o pracownika z kredytem, to utrata pracy ma miejsce jednak rzadziej niż bankructwo firmy. Poza tym, gdy pracownik traci prace to raczej nie z innymi zobowiązaniami finansowymi a gdy bankrutuje firma, to zazwyczaj z wieloma innymi długami – w stosunku do kontrahentów ale też, co gorsza dla banku jako kredytobiorcy – także wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, a takie publicznoprawne długi – wierzyciele korzystają z pierwszeństwa w zaspokajaniu w postępowaniu egzekucyjnym, przed bankami (o ile kredyt nie był zabezpieczony hipotecznie albo zastawem na rzeczach ruchomych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *