Sens zawiadamiania prokuratury po bezskutecznej windykacji i egzekucji

Zaczynam od wklejenia listu od zapewne zdesperowanego właściciela firmy który nie może wyegzekwować zapłaty za towar:

Prowadzę firmę handlową. Windykacja należności od mojego dłużnika nie przyniosła skutku, żadnych pieniędzy nie odzyskałem. Firma windykacyjna nic nie działała, nic nie zdziałał komornik chociaż dodatkowo zapłaciłem mu za poszukiwanie mienia dłużnika. Myślałem o tym aby zawiadomić prokuraturę że dłużnik wyłudził ode mnie towar ale znajomi odradzają mi że to nic nie da tylko się jeszcze zdenerwuję dodatkowo. Twierdzą że wielokrotnie jako właściciele firm zgłaszali przestępstwa gospodarcze a prokuratura sprawy umarzała. Podobno za każdym razem odpisują że wierzyciel powinien dochodzić zapłaty na drodze cywilnej a przecież ja już przeszedłem cała możliwą drogę cywilną. Czy ma sens kierowanie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niezapłaconych faktur?

Rzeczywiście, organy ścigania bardzo często albo umarzają tego typu sprawy albo nawet odmawiają wszczęcia dochodzenia. Jednak sam fakt że ktoś nie zapłacił należności (pomimo wyroku) nie musi oznaczać że jest oszustem. Trzeba udowodnić zamiar po stronie dłużnika a więc że (w Pana przypadku) zamawiając i otrzymując towar na kredyt kupiecki wiedział że nie zapłaci, czyli że z góry chciał Pana oszukać. Pomocne w tym może być np. ustalenie, ze dłużnik już wcześniej miał długi których nie spłacał, co może wskazywać na to, że mógł wiedzieć że i Panu nie zapłaci. Może Pan sprawdzić u komornika, czy były prowadzone przeciwko dłużnikowi jeszcze jakieś inne postępowania egzekucyjne, wcześniej niż z Pańskiego wniosku. To też jeszcze nie przesądza o postawieniu zarzutów oszustwa ale już może dać do myślenia. Może gdy Pan złoży zawiadomienie do Prokuratury to okaże się, ze już są prowadzone tam inne postępowania przeciwko dłużnikowi. Może Pana dłużnik już został wcześniej skazany. Jeżeli winien jest Panu (i ewentualnie innym wierzycielom) dużą kwotę to może nie być w stanie wytłumaczyć się wiarygodnie, co stało się z pieniędzmi które on sam zapewne otrzymał za odsprzedanie towaru, jeśli odsprzedawał albo za usługę która wykonał i na wykonanie której zakupił u Pana towar. A może okaże się, że i jemu ktoś nie zapłacił, bywa i tak. Wiele zależy też od osoby, od nastawienia policjanta, prokuratora prowadzącego dochodzenie. Od ich wiedzy, skrupulatności, inwencji, doświadczenia ale też czasem od sumienności. Nie wiemy, też na ile rzetelnie sprawę prowadziła firma windykacyjna, czy przeprowadzała wywiad gospodarczy, majątkowy. Sam komornik, nawet w ramach poszukiwania majątku na zlecenie ogranicza się tylko do niektórych standardowych czynności i trudno je określać mianem kompleksowego wywiadu – poszukiwania majątku. Może warto rozważyć zlecenie ponownej windykacji, innej firmie.

4 myśli na temat “Sens zawiadamiania prokuratury po bezskutecznej windykacji i egzekucji”

  1. Mam dłużnika o którym wiem że naprawdę nie posiada żadnego majątku. Sam został oszukany prowadząc firmę i to na bardzo wysokie kwoty. Wiem o tym na pewno. Jest mi winien ok. 60 tys. zł. Ten człowiek chciałby mi oddać dług w to nie wątpię, co kilka miesięcy wpłaca mi po 200 – 300 zł. Miał nieruchomość ale komornik zlicytował ja, samochód też. Zmuszony był zamknąć firmę. Czy jest jakiś sposób aby odzyskać od niego pieniądze, czy zlecanie windykacji ma tu sens?

    1. Jeżeli faktycznie ten dłużnik nie posiada żadnego majątku w tym ukrytego i przepisanego na rodzinę to można mu zaproponować aby przekazał do windykacji w drodze cesji swoje należności przysługujące od tych którzy go oszukali, może uda się je odzyskać i w ten sposób odzyska Pan swą należność.

    1. Możesz zgłosić je do prokuratury albo do najbliższej jednostki policji. Oszustwami gospodarczymi zajmuje się standardowo sekcja do walki z przestępczością gospodarczą o ile takowa jest w danej jednostce policji. Z tym, że sprawami mniejszymi o ile wiem, zajmują się po prostu komisariaty policji w których takiej sekcji nie ma. Zgłaszaj do prokuratury i już, a oni zaprzęgną do sprawy wybraną jednostkę policji (jej wydział).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *