Uchylenie się świadka od odpowiedzi na pytanie w jego ocenie bezzasadne – dotyczące jego firmy

Wczoraj przy piwku zwierzył nam się jeden z kolegów prowadzący własną firmę. Był przesłuchiwany zarówno przez policję jak i w prokuraturze w charakterze świadka. Odczuł, że szczególnie interesują ich sprawy które według niego nie mają żadnego znaczenia dla sprawy. Chodziło im o marketing w jego firmie która prosperuje bardzo dobrze. Działa w branży jakby para – prawnej i myśli, że tamci śledczy chcą te informacje uzyskać od niego po to, aby może ktoś z ich bliskich skorzystał w konkurencyjnej firmie. W sumie ciekawy moim zdaniem problem. Czy jest możliwość odmówić odpowiedzi na pytania o firmę zasłaniając się tajemnicą zawodową?

Panu chodzi z pewnością o art. 189 § 1 Kodeksu postępowania karnego ale to nie tędy droga. Można odmówić składania zeznań w kwestiach na które rozciąga się tajemnica zawodowa ale prokurator może zwolnić przesłuchiwanego z tej tajemnicy. Poza tym wydaje mi się, iż dotyczy to pracownika a nie właściciela firmy; to zwolnienie jest po to, aby pracownik nie miał problemów (u pracodawcy).

Jest natomiast za to Art. 183 § 1 Kodeksu postępowania karnego który stanowi, że świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

I tak też, kolega mógł uchylić się od odpowiedzi o marketingu w jego firmie powołując się na powyższy przepis; ja tak bym zrobił. Zauważmy, że śledczy nie ma tu żadnego manewru aby zweryfikować, czy faktycznie odmowa udzielenia odpowiedzi jest uzasadniona. Gdyby bowiem zapytał „Dlaczego?” to odpowiedź powinna brzmieć „No, nie mogę Panu powiedzieć dlaczego, bo tym samym dowiedziałby się Pan o przestępstwie przy pomocy którego robię marketing w mojej firmie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *