Zajęcie konta bankowego i wierzytelności przez Urząd Skarbowy

 

urząd skarbowy

Mam takie zapytanie czy jak otworzę działalność gospodarczą chodzi głównie o transport drogowy z których wiadomo wystawia się fakturę i pieniądze przychodzą na konto na przykład po 30 dniach Czy jak mam dług w urzędzie skarbowym przepadek mienia 130000 czy jestem w stanie prowadzić taką działalność gospodarczą żeby Urząd Skarbowy nie zajął mi całej kwoty potrzebnej do prowadzenia firmy.

Bo jak wiadomo wysyłając fakturę do firmy która ma mi przelać zadane transport to w niej będzie podany mój numer konta i czy wtedy Urząd Skarbowy nie może mi zająć tego konta i wtedy nie będę mógł płacić leasingu mieć na paliwo i ogólnie na funkcjonowanie tej firmy.

Urząd skarbowy uzyskuje informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO poprzez który rozsyła drogą elektroniczną zapytania do banków tak że nie musi mieć Pana faktury aby konto bankowe namierzyć.

Może zająć całą wierzytelność z tej faktury wysyłając zajęcie wierzytelności do Pana kontrahenta który ma tą fakturę Panu zapłacić i żądając, aby kontrahent zapłacił ją na konto urzędu skarbowego a nie na Pana konto. Tak zrobi jeżeli dowie się kto jest Pana kontrahentem a czy się dowie i jak to już inny temat.

No dobrze ale czy istnieje jakaś możliwość dogadania się z urzędem skarbowym żeby nie zajmowali mi całej kwoty to wtedy ja będę mógł im spłacać ten dług Bo jak zablokują mi całą kwotę no to wtedy ja nie będę w stanie prowadzić chwilowo nie będę miał na paliwo na leasing i na inne rzeczy które są potrzebne do prowadzenia tej działalności Jak to można najlepiej rozwiązać.

Musi Pan złożyć propozycję spłaty w ratach argumentując tak, jak w mailu do nas. Nie mam pojęcia jak się do tego odniosą. Są co prawda wyroki NSA według których gdy podatnik wystąpi z wnioskiem o rozłożenie zapłaty zaległości podatkowej na raty, organ egzekucyjny powinien być szczególnie ostrożny i powstrzymywać się od pochopnego wszczynania postępowania egzekucyjnego, a w przypadku uznania, że podatnik nie uchyla się od spełnienia swojego obowiązku – zrezygnować z prowadzenia przymusowej egzekucji (z 10 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1705/12, z 12 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1722/12) ale dotyczą zaległości podatkowych.

2 myśli na temat “Zajęcie konta bankowego i wierzytelności przez Urząd Skarbowy”

  1. Dłużnicy, a szczególnie ci prowadzący działalność gospodarczą, to poniekąd najlepsi klienci banków jak chodzi o konta bankowe. Ucieczka przed komornikiem napędza pięknie koniunkturę.
    Postępowanie egzekucyjne komornik zaczyna najczęściej od zajęcia wynagrodzenia a gdy dłużnikiem jest firma, to zajmuje konto firmowe dłużnika. Niestety, ale takie zajęcie bardzo często jest nieskuteczne odkąd (prawie) każda firma ma internetowe konto firmowe. Niekoniecznie zajęcie bezskuteczne jest dlatego że na koncie dłużnika – firmy nie ma środków. Chyba częściej nie ma już na koncie środków bo dłużnik wycofał pieniądze otrzymawszy od komornika odpis zajęcia rachunku bankowego które to zajęcie komornik wysłał do banku. Takie przypadki nie należą do rzadkości, wręcz przeciwnie. Komornik ma wraz z wysłaniem zajęcia konta do banku, ma obowiązek równocześnie wysłać odpis zajęcia do samego dłużnika który często otrzyma takie pismo wcześniej niż dotrze ono do banku a przynajmniej wcześniej niż bank dokona zajęcia konta. Dłużnicy więc maja czas na to, aby wycofać z konta pieniądze zanim bank zablokuje je na podstawie zajęcia komorniczego – pisma.
    Co następuje dalej, łatwo się domyślić. Dłużnik zakłada nowe konto firmowe – w innym banku. Komornik, wierzyciel, albo firma windykacyjna bądź wywiadownia często po jakimś czasie namierzą i to nowego konto dłużnika. I mamy, chciałoby się rzec „powtórkę z rozrywki”. Komornik wysyła zajęcie konta do banku a kopię do dłużnika. Dłużnik wycofuje pieniądze z konta i …. Zakłada nowe konto w jeszcze innym banku. Dlatego twierdzę że jak chodzi o konta firmowe, to dłużnicy należą do najlepszych klientów banków. Szkoda tylko, że nie zostają nimi na długo.

    1. Tego co Ty opisujesz, nie ma już od kilku lat, to znaczy odkąd wprowadzono elektroniczne zajmowanie rachunków bankowych. Zajęcie momentalnie bo drogą elektroniczną właśnie trafia do banku a dłużnikowi jak dawniej – odpis zajęcia wysyła komornik poczta polską i dłużnik ma zajęte konto zanim otrzyma informację od komornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *